Tato rubrika je o tom, co člověk s pomocí tužky a papíru po sobě zanechal.

Kronika trampingu v Jizerských horách 1934 - 2004

Kronika trampingu v Jizerských horách 1934 - 2004

Kronika trampingu v Jizerských horách 1934 - 2004 od Pavla D. Vinkláta

 

S velkým očekáváním jsem se těšil na výše zmíněnou knihu, a když se ve schránce objevil lístek z pošty s oznámením o uložení zásilky, ihned jsem jí běžel vyzvednout. Přiznám se, že jsem čekal brožurku s měkkými deskami, vyráběnou, jak se říká, někde doma na koleni, tak jak je to u trempských výtvorů zvykem. Opak však byl pravdou. Po rozbalení balíčku vykoukla kniha formátu A5 s kvalitními pevnými deskami s pěkně zpracovanou obálkou (potisk desek), jejíž motiv podtrhuje atmosféru knihy a určitě donutí každého trempíře k nahlédnutí. Trochu nepraktický, ale líbivý, je snad jen druh papíru obálky, který je něco mezi lesklým a matným a i když máte čisté ruce, je snadné udělat na něm čmouhy, ovšem ne nějak drastické. Otevřeme-li knihu, uvidíme spoustu sépiových (hnědobílých) a barevných fotografií a obrázků a také textu, to vše je na křídových papírech, spojených šitou vazbou. Takže by se nemělo stát, že knihu dvakrát či třikrát otevřete a listy budou vypadávat, jak se to často stává u vazby lepené. Shrneme-li tuto část, musím říci, že technické provedení knihy mě velice mile překvapilo a myslím, že bude v mě knihovničce ještě dlouho jako nová i přesto, že v ní budu nejspíše velice často listovat.

 

 

 

 

 

 

Knihu jsme již zběžně prostudovali, ale co se na neuvěřitelných 246ti stranách skrývá? Pokud se bojíte částí knih povětšinou zvaných "úvod", pak vězte, že zde se nachází také, ale bát se ho rozhodně nemusíte. Úvod vás zcela přirozeně uvede do atmosféry knihy. Seznámí vás s její historií, posláním a s trampingem z všeobecnějšího nadhledu.

Budeme-li listovat dále, nalezneme několik krátkých, za sebou jdoucích oddílů, z nichž první zcela překvapivě nepojednává ani jedinou větičkou o trampingu, ale je plně věnován historii Jizerských hor. Což je velice příjemné a naučné čtení, po němž v člověku, který někdy vandroval po Jizerských horách, vyvstane pocit, že uvnitř sebe zaplácl jakési hluché místo a že slova "Jizerské hory" již neznamenají, jen označení místa, ale mají nějaký obsah. Následující oddíly pojednávají ve zkratce, ale přesto vcelku podrobně o historii organizací a stylů, ze kterých tramping vzešel a také o samotném trampingu. Dočteme se tedy více o turistice, horolezectví, woodcraftu, skautingu a již zmiňovaném trampingu.

Tím se dostáváme k jádru knihy, jímž je několik částí seřazených podle desetiletí "existence" (v uvozovkách proto, že ne všechny politické režimy trampingu přály). Nalezneme zde tedy kapitoly s názvy 30., 40., 50., … 90. léta. Každá kapitola je opět uvedena slovem o všeobecnějším dění na trampské scéně v daných letech a pak již vždy následuje vodopád jednotlivých známých i neznámých osad, jejich fotografií, obrázků domovenek, úryvků z časopisů a kronik. Fotografie jsou velice pěkně zpracovány a všudypřítomné, pokud možno, podrobné popisky mají za následek, že nehledíte na jakési osoby a kempy, ale na skutečné lidi a kempy se jmény, historií a osudy.

A jsme u závěrečných stran, na kterých nalezneme rejstřík. Tomu se nedá také nic vytknout. Obsahuje jmenný seznam osad, tudíž za jeho pomoci rychle vyhledáte osadu vašeho, děda, otce, či právě tu vaší. Před rejstříkem se ještě nachází pár stran, jež obsahují překvapení, ovšem kdybych vám ho zde prozradil, nebylo by to již překvapení, že?

Kniha se příjemně čte, v čemž vidím zásluhu Déčka (Pavla Vinkláta), jež si umí s větami a souvětími šikovně hrát, pak i složité historické propletence a hromady letopočtů vyzní jasně a zřetelně. Barevné sladění knihy s obsahem a atmosférou nad ní se vznášející je také jedinečné. Chtěl bych však upozornit na to, že kniha neobsahuje, ani si to neklade za cíl, podrobné informace o všech osadách. O některých je napsáno více o některých méně, ale vždy platí pravidlo - "Otištění kompletních kronik nečekejte."

Listí aneb co zbejvá

Listí aneb co zbejvá

Listí aneb co zbejvá od Mikiho Ryvoly

Povídky, básně, články, zamyšlení, texty a ilustrace na celkem 196 stranách (z toho 30 stran většinou unikátních fotografií).
Jde o první ucelený výběr z písemné tvorby Mikiho Ryvoly. Většina z tohoto výběru pochází z let šedesátých a sedmdesátých, tedy z doby, která patří k Mikiho literárně nejplodnějšímu období.
Malou výjimkou je obsáhlý vandropis z Austrálie, kam se s bratrem Wabim podíval až začátkem let devadesátých a několik dalších příspěvků.
LISTÍ aneb CO ZBEJVÁ je rozdělena do dalších šesti kapitol: A V SOBOTU… , PÍSOÁR , LISTÍ , PSÁNO NA BŘEZOVÉ KŮŘE , S HOBOES POD JIŽNÍM KŘÍŽEM , CO ZBEJVÁ.
Součástí knihy je i kompletní diskografie, bibliografie a medailon Mikiho Ryvoly.

CLAIM - trampské povídky

CLAIM - trampské povídky

CLAIM - trampské povídky od Mirka Valiny

Kniha obsahuje na svých 120 stranách celkem 29 povídek. Kromě těch známých jako jsou například povídky Nenalézači pokladů, Claim, Dvanácterák, Souboj, Komando - najdeš i úplně nové povídky napsané právě pro tuto knížku - Halfar Viking, Medvěd, Infekce, Ukrutně blízké setkání třetího druhu atd.
Součástí knihy je medailon a bibliografie autora.
Povídky doprovází ilustrace Toma Zvědělíka.

Jak nabalit plavou díkvu

Jak nabalit plavou díkvu

Jak nabalit plavou dívku od Zdeňka Šmída

Celkem deset trampských a vodáckých povídek od autora knih Proč bychom se netopili, Miss Porta, Proč bychom se nepotili a celé řady dalších.
Povídky byly napsány koncem šedesátých let pro časopis Tramp a nyní jde o jejich první knižní vydání. Součástí sbírky je i rozhovor s autora a jeho úplná bibliografie.
Ilustroval Marko Čermák.

Prokletá vůně hor

Prokletá vůně hor

Prokletá vůně hor od Wabiho Ryvoly

Knížka obsahuje celkem 25 Wabiho povídek a je rozdělená do dvou samostatných sbírek (Podivnej weekend a Léto v Šedejch kopcích).
Většinu povídek provází ilustrace Martina Beneše. Dále v knize najdeš i jednu Wabiho divadelní hru nazvanou Jak mladí zajistili v Leskotíně turismus.
Nechybí ani obsáhlý Wabiho medailon, jeho bibliografie a průvodní slova od Kapitána Kida, Fedora Skotala – Ňufa, Shortyho a Martina Beneše. 
 

Poslední recesista a tma

Poslední recesista a tma

Poslední recesista a tma od Jana „Akéla” Drneka

Děj tohoto románu (s lehce provokativním podtitulem Poslední trampský román) se odehrává v osmdesátých letech na Plzeňsku a jeho hlavními aktéry jsou členové poněkud neortodoxní trampské party, zvané Peruť.
Parta, která se dala dohromady po svém návratu z vojny a jejíž „piloti“ (statut člena) si snaží zachovat svoji tvář a jakousi svobodu v době bez tváře a svobody.
Místy dost akční a drsný děj se na mnoha místech nečekaně mění v příběh, při kterém se nelze nesmát – přepad vesnice Euroindiánů, návštěva festivalu Porta, vandr po Muráni, soutěž o políbení neznámé nevěsty…
Budu-li citovat Tonyho Linharta, tak Poslední recesista a Tma je teprve druhým čistokrevným trampským románem a to hned po Paulíkově Arizoně, která poprvé vyšla ve třicátých letech minulého století.
Dost dlouhé čekání na další trampský román…

Brdské povídky

Brdské povídky

Brdské povídky

od kolektivu kamarádů

Stanislav Zárybnický - Houla, Jaroslava Šálková - Kavče, Michal Konečný - Jupp, Magdalena Karelová - Waki, Miroslav Neuvirt - Wandri, Michael Antony - Tony, Jaroslav Pagáč - Jarooš, Karel Vidimský - Cimbura, Ivan Makásek - Hiawatha, Karel Růžička - Lišák, Iva Synáková - Tapi, Jiří Synák - Riki a Jiří Hrála - Želva.

Sbírka obsahuje šťastných 13 povídek odehrávajících se na Brdech, které byly pečlivě vybrány z velkého množství povídek věnovaných trampským Brdům, napsaných od sedmdesátých let až do současnosti.
Chceš potkat na Brdech medvěda? Vyzkoušet si trampskou samosprávu, nebo dokonce fešácký trampský kriminál? Zažít pád letadla, změnu Brd v poušť, řádění s Démonem alkoholu, připomenout si zničené trampské campy, pokecat s Čučkama…atd.
Prostě co povídka, to nápad a jiné téma.
Sbírku ilustroval Medvěd

Bílý pavouk

Bílý pavouk

Bílý pavouk od Miroslava „Načelníka” Nervlého

Sbírka šesti povídek známého libereckého spisovatele, autora proslulých Karpatských her, Knihy o Jizerských horách, Chvály Zadní země či Nejkrásnější sbírky.
Příběhy propojuje hlavní hrdina: skromný a nezdolný Hadrář. Pokud se budeš chtít dozvědět, kde najdeš Chyšku u Stužice rieky, kde můžeš potkat legendami opředeného Bílého pavouka, odhalit tajemství zakletého ostrova, nebo polévat vodou z kotlíku vlezlé medvědy, pak bys rozhodně měl otevřít stránky této sbírky, kterou ilustroval Marko Čermák a vydal Avalon v edici Zelené řádky.

Noc zúčtování

Noc zúčtování

Noc zúčtování od Michaela „Tony” Antonyho

Sbírka obsahuje celkem 20 povídek z podivného, někdy hororového, někdy na pomezí sci-fi, povětšinou věrohodně trampského prostředí - píše v předmluvě této sbírky Miki Ryvola a dále pokračuje – Tony píše svižně, fantazie má nadbytek, jeho dialogům se dá věřit, zbytečně nekecá, ke kamarádce češtině je uctivý a galantní… Tony píše povídky o současných trampech a píše je dobře.
Ilustroval Tom Zvědělík.

 

Zákon Yukonu a jiné povídky

Zákon Yukonu a jiné povídky

Zákon Yukonu a jiné povídky od Aleny „Mývala” Kennedy

 18 příběhů a povídek z drsného prostředí Aljašky. Autorka v nich zúročila své zážitky ze srubu poblíž Dawsonu, kde v současné době žije. Ilustrace Kennedy.

1
Editace stránek
Jihlava
Horní Jelení
Ústí nad Labem
Havlíčkův Brod
České Budějovice
Brno
Číchov
Trampský časopis o trampu za Velkou louží
Westernové městečko - U Humpolce
S modrou oblouhou a sluncem nad hlavou přejí Skaláci!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one